Hans Peter Schultzhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Hans Peter Schultzhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Leder afMichael Jarlner

International kommentator

Danmark må evakuere patienter fra Gaza.

Alle ved det. Alle kan se det. Så ikke at gøre noget er et voldsomt valg

Lyt til artiklen

Natten til lørdag blev tre børn og deres forældre dræbt af israelsk militær, mens de lå og sov i et telt i Gaza. Den nat blev mindst 72 dræbt.

Det sker hele tiden, alle ved det. Alle ved også, at mad- og vandmanglen i Gaza nu er så voldsom, at selv børn trues af en menneskeskabt sult- eller tørstdød. Alle ved lige så vel, at det meste af Gaza er jævnet med jorden, og at sårede og syge med blandt andet kræft ikke længere er sikret behandling.

Hans Peter Schultzhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her