Blodet strømmer ned over ansigtet, og øjnene er næsten helt lukkede af de tæsk, han har fået. Sådan slutter den sidste kamp for bokseren Jake LaMotta – spillet af Robert De Niro – i Martin Scorseses mesterværk ’Raging Bull’. Men LaMotta praler alligevel trodsigt. »You never got me down, Ray«, siger han til ærkemodstanderen, før han bliver trukket ud af ringen.
Lidt på samme måde er det med USA og dets demokrati, der lørdag fejrer sin 250-års fødselsdag. Det har fået utrolige tæv de seneste år og er helt åbenlyst såret, men det er ikke blevet knockoutet. Præsident Donald Trump er dybt korrupt og har stærkt autokratiske tendenser, men han er ikke nogen diktator. I sin lange historie har USA været gennem talrige store kriser, fire præsidenter er blevet dræbt, og flere skudt på, men landets demokrati har hver gang klaret skærene og omstillingerne. Borgerkrigen i midten af 1800-tallet blev afslutningen på det skændige slaveri, og borgerrettighedskampene i 1960’erne lagde grobunden til, at USA med Barack Obama kunne få sin første sorte præsident.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.
