EU beskyldes ofte for at være langsommelig, bureaukratisk og teknokratisk. Det har altid været en sandhed med store modifikationer, men denne uge gjorde formanden for Europa-Kommissionen fordommene fuldkommen til skamme.
I sin State of the Union-tale onsdag viste Ursula von der Leyen handlekraft og visioner, mest spektakulært ved at tilbyde Canada et associeret medlemskab. Hvad det konkret ender med at indeholde, er uvist, men ideen om at bygge meget tættere bånd er indlysende fornuftig. Som Canadas premierminister, Mark Carney, erklærede i sin meget berømmede tale til topmødet i Davos i januar, er verden blevet et andet sted, efter at Donald Trump kom tilbage til magten i 2025. Det er trist, men nostalgi efter den gamle verden nytter ikke noget. USA har under Trumps ledelse ikke bare ført handelskrig mod mangeårige allierede som Canada og EU, han har også truet begge territorielt. Det er få dage siden, at han delte et billede på sit sociale medie, hvor Canada, Grønland og Island var indlemmet i et gigantisk USA.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.