Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Medierne svælger i detaljer fra voldtægter

Der har bredt sig en foragtelig tendens i de danske medier, som man kunne kalde ’perversitet by proxy’. Det forekommer, når medierne svælger i slibrige og grænseoverskridende detaljer i omtalen af voldtægter og seksuelle overgreb på primært kvinder og børn.

Vi har set det flere gange i forbindelse med gruppevoldtægtssager, ved incestsager, eller når en ekstra spektakulær voldtægtssag fra udlandet rammer netaviserne. Det skete forleden i BT med en frastødende historie om en mand, der voldtog sin fødende kæreste, hvor vi skulle høre alt om stillinger og forløb. Men hvorfor? Det er helt unødvendigt og bliver et nyt overgreb på ofret, når medierne udpensler pinslerne. Ofte tilsat lumre fotos. Det er pornografisk i stedet for oplysende.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her