Leder afmzt

Hjemløshed bør ikke eksistere i Danmark.

Fagkundskaben ved godt, hvordan vi kommer hjemløshed til livs. Hvad med at lytte til den?

Lyt til artiklen

Det er nu, vi ser problemet; mennesker i slidte soveposer, under presenninger og på papkasseunderlag i byens skjulte hjørner og gemmesteder. Om sommeren, når vi bevæger os udenfor, bliver hjemløsheden tydelig. Så ser vi nogle af de 6.500 hjemløse mennesker, der findes i Danmark, navnlig i hovedstadsområdet, hvor omtrent hver fjerde hjemløse opholder sig.

Hjemløse er en gruppe uden midler, uden gennemslagskraft og uden solid politisk repræsentation. Mennesker med de mest komplekse sociale problemer, man kan forestille sig. Psykiske udfordringer, misbrug, handikap. I de senere år er antallet af udenlandske hjemløse steget markant, ligesom andelen af krigsveteraner iblandt de hjemløse er mangedoblet, og derfor er det ikke uforståeligt, at det sammensatte sociale problem, hjemløshed er, er blevet vanskeligere at løse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her