Leder afmr

Skuddene mod Trump er et angreb på USA’s demokrati.

Politiken mener: Konsekvenserne havde været fuldkommen uoverskuelige, hvis Trump var blevet dræbt

Lyt til artiklen

At der blev skudt mod Donald Trump til et vælgermøde lørdag aften amerikansk tid, er en tragedie. Det var et lykketræf, at han ikke blev dræbt. Kuglen ramte hans ene øre. Havde skuddet ramt få centimeter længere til højre side, havde skuddet været fatalt.

Hvis Trump var blevet dræbt, havde konsekvenserne været fuldkommen uoverskuelige og kunne meget vel have kastet USA ud i voldsomme uroligheder og måske værre. Supermagten er så politisk polariseret og ophedet, at det er let at forestille sig de konspirationsteorier, det ville have givet anledning til, hvis Trump var død. Som det endte, styrker skudangrebet ham kun yderligere. Allerede inden var Trump favorit til at vinde valget til november, og billedet af ham med løftet knyttet hånd og blodet flydende fra ansigtet med flaget bag sig omgivet af sikkerhedsvagter synes at ville blive ikonisk. Var der ikke drama nok om USA’s politiske fremtid, er der nu kastet yderligere benzin på bålet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her