Samtidig med at Kinas diktatur spreder mere og mere frygt ved sin provokerende dominans, går Indien, verdens andet megasamfund, til valg.

Anders Jerichow: 900 millioner indere går til valg - for selv at vælge deres politiske ledere

Indien har trukket flere hundrede millioner mennesker ud af fattigdom. Og i denne måned kan 900 millioner vælgere stemme om Indiens fremtid, skriver Anders Jerichow.

   Arkivfoto: Gregers Tycho
Indien har trukket flere hundrede millioner mennesker ud af fattigdom. Og i denne måned kan 900 millioner vælgere stemme om Indiens fremtid, skriver Anders Jerichow. Arkivfoto: Gregers Tycho
Lyt til artiklen

Nu går inderne til valg igen. Derfor er det ved de tider, at Kinas regime godt må få lidt dårlig samvittighed. I Indien er der nemlig – ligesom i Kina – en afgrundsdyb fattigdom i store landområder. Inderne har – i endnu højere grad end kineserne – et væld af forskellige sprog. Og Indien er – i højere grad end Kina – plaget og truet af religiøse konflikter.

Ikke desto mindre kan inderne selv vælge deres politiske ledere – modsat kineserne, som fortsat døjer med et undertrykkende kommunistisk parti og selvtilfredse ledere, der bestyrer Riget i Midten som deres private koncern.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her