Opbruddet i Europa har et navn: ulighed

Foto: Jonathan Brady (AP)
Foto: Jonathan Brady (AP)
Lyt til artiklen

En seismolog vil forklare et jordskælv med, at det er en rystelse af jorden, der sker, når de tektoniske plader under overfladen skifter og støder sammen. Tektoniske skift kalder man det. Det udløser både mindre og større jordskælv, tsunamier og vulkanudbrud. Med andre ord kaos og opbrud.

I næste uge er det tre måneder siden, at briterne valgte at stemme sig ud af fællesskabet i EU. I dag mødes EU’s stats- og regeringschefer til det første topmøde efter Brexit. Der er rigeligt at snakke om, for kriserne står i kø. Og spørgsmålene om, hvad vejen fremadrettet er for det projekt, der mere end noget andet succesfuldt har skabt fred og økonomisk fremgang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her