Hver tredje mellem 15 og 17 år har prøvet at drikke sig så fuld, at aftenen er slettet fra hukommelsen. Lige så mange har prøvet at komme til skade, og alarmcentralen har travlt efter genåbningen af nattelivet.

Mange unge får blackouts og kommer til skade, når de drikker alkohol

En tredjdedel af 15-17årige har haft blackout som følge af druk.  Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
En tredjdedel af 15-17årige har haft blackout som følge af druk. Foto: Tilde Døssing Tornbjerg

En stor andel af danske teenagere har prøvet at drikke sig så fulde, at de har fået blackout, er kommet til skade eller har haft sex, de fortryder.

Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Voxmeter har gennemført for Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her