0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Mads Greve
Foto: Mads Greve

Livet. Uden for sikkerhedszonen

»Når man mister fodfæstet, kan man vælge at give op. Sætte sig ned og stirre ud i luften. Eller man kan begynde at lede. Efter noget nyt«.

»Jeg begyndte at lede ...«.

Sådan skriver Mads Greve i forordet til bogen 'Blind Date', som udkommer i morgen. Og som er blevet til, fordi fotografen - da han begyndte at lede - valgte at tage sit kamera med.

'Blind Date' er således en serie fotografier af uro, ro, kroppe, møder, sindsstemninger og rum, indre såvel som ydre. Livet uden for sikkerhedszonen. Fotografier, hvor intet på forhånd var planlagt eller arrangeret. Fordi Greve dybest set var til stede af helt andre grunde end for at tage billeder.

»Et blik på livet, mens det foregår«, har han kaldt det. Og en meget personlig fortælling om en periode i tilværelsen, hvor »fortiden pludselig hørte op med at eksistere, og fremtiden var svær at få øje på«.

Mads Greve har arbejdet som fotograf på Jyllands-Posten. I dag er han lektor i fotojournalistik på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i Aarhus.

'Blind Date', 96 sider, er udkommet på Forlaget Ajour – i samarbejde med det italienske forlag postcart.

Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve
Mads Greve
Foto: Mads Greve

Annonce