De tager ikke altid de bedste billeder.
Men de ER der. Og ofte er de der først. Amatørerne. Eller hvad man skal kalde det stigende antal mennesker, der får deres billeder vist i medierne, men ikke er professionelle fotografer. Privatpersoner med mobiltelefonkameraer, som enten tilfældigvis befinder sig på det rigtige - eller i nogle tilfælde: udpræget forkerte - sted. Eller personer, der fotodokumenterer begivenheder, som de i høj grad selv er del af - som i tilfældet med den seneste tids stærkt omdiskuterede billeder fra terrorgruppen Islamisk Stat.
På den store årlige fotofestival for pressefotografi, Visa pour l'Image i den franske by Perpignan i september 2014, var en af udstilingerne helliget disse amatør- eller øjenvidne-billeder - og i den forbindelse sagde festivalens chef, Jean-Francois Leroy:
»Det er rigtigt, at det er blevet vanskeligere for professionelle fotografer at være de første på stedet. Som jeg ser det, er det i dag fotografernes opgave - når de kommer frem - at tage billeder, som bringer sammenhæng ind i begivenhederne. Tilføjer flere lag til dem. Det er absolut ikke en mindre vigtig opgave«.
