0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Sebastián Liste/Noor
Foto: Sebastián Liste/Noor

Velkommen til Venezuelas farligste fængsel

- hvor fangerne har taget magten, og fængselschefen afsoner en straf på 16 år.

FOR ABONNENTER

Han hedder Wilmer Brizuela, Wilmito blandt venner, men først og fremmest er han 'The Pran' – enevældig konge i et fængsel, som blev bygget i 1950’erne til 650 fanger, men som nu rummer næsten det tredobbelte. I 2005 erobrede Wilmito og hans bande fængslet med magt, og siden har de styret det med hård hånd og narkohandel. Venezuelas regering har på sin vis kapituleret over for situationen: Soldater fra en særlig enhed af hæren patruljerer uden for – men ind vover de sig ikke.

Sidste år fik den spanske fotograf Sebastián Liste en formel tilladelse – altså af Wilmito – til at opholde sig næsten en uge bag fængselsmurene.

»Han lod mine kontakter forstå, at jeg var velkommen til at besøge ham i forbindelse med fejringen af hans datters 15 års fødselsdag inden for fængslets mure. Han ville sørge for, at jeg blev eskorteret ind i fængslet, og når jeg først var der, ville jeg befinde mig på hans territorium«, har Sebastián Liste fortalt i forbindelse med sin reportage, der første gang blev bragt i det amerikanske TIME Magazine.

Her beskriver Liste tilstanden indenfor som et kaos af korruption, narko og vold. Fanger, der bar pistoler og automatvåben. Folk, der lå bedøvede af crack og andre stoffer. Og et særligt fængsel i fængslet, hvor indsatte, der havde overtrådt stedets uskrevne regler, blev holdt isoleret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce