0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler

»Ét dårligt valg og du er fucked« - et portræt af norske unge efter Utøya

FOR ABONNENTER

»Jeg er ikke en typisk ung. Jeg synes, det er meget uhyggeligt at blive voksen. Jeg vil ikke forlade barndommen«, siger norske Josephine Albrektsen og puster bobler med sit tyggegummi, mens hun ifører sig et lyserødt dukkekostume, lange kunstige slangekrøller og en stor sløjfe. Som 14-årig var hun tæt på at dø af anoreksi.

I et fængsel et andet sted i Norge nærmere betegnet Mandal pumper unge Jan Olaf Hornstuens tussede overarme løs i motionscentret, mens han reflekterer over det røveriske overfald, som har sendt ham bag lås og slå. »Man spørger sig selv, hvor det gik galt. Et dårligt valg, og du er fucked«, siger han.

I den norske by Hadsel knapper bedemanden Tor Håkon sin hvide skjorte med unge hænder. »Jeg tror, der er mange, som er bange for at dø. Jeg tror ikke, det er selve døden - men det, at man måske ikke har nået at sætte de spor, man ville«, siger han og lukker låget på en kiste.

Historierne er en del af det norske dokumentarprojekt ’Fra Ungdommen’. Efter Anders Breiviks terrorangreb på Utøya i 2011 dykkede dokumentaristerne Martin Slottemo Lyngstad, Aleksander Andersen & Lars Andreas Ellingsgard Øverli ned i den norske ungdom. Via billeder, film og tekstportrætter skildrer projektet 35 ungdomsmiljøer fordelt på seks lokalsamfund over hele Norge. Seks af historierne tilhører de overlevende fra Utøya. Resten handler om almindelige unge med vidt forskellige liv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce