0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Cicilie S. Andersen
Foto: Cicilie S. Andersen

Copenhell, torsdag.

Woooaaaaarrrhhhggghh

Brøl, torden, ond rock, pis og pigekys: Her er Politikens fotografs bedste billeder fra Copenhell.

FOR ABONNENTER

Det pissede ned. Både fra oven og fra store, fadøls-overfyldte mandlige underliv. Det tordnede både fra himlen og fra musikken. Og natten blev flænset af både lyn og scene-skrig.

Vejret og Copenhell havde gang i et helvedes samarbejde torsdag og fredag.

Og i weekenden fortsætter festivalen på Refshaleøen i København med at mixe sin helt egen blanding af læder, nitter, tatoveringer, fadøl, sved, urin, dødsmetal, trash metal, power metal, speed metal og black metal.

Copenhell er for mennesker, der bruger ord som 'ondt', 'forvredent', 'dommedagsmørkt', 'knogleknusende' og 'knytnævehårdt' som plusord. Men som mødes for at have den gladeste, sorteste fest sammen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce