0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Christian Richter
Foto: Christian Richter

Storslået skønhed i det forladte og nedslidte

En tysk landskabsfotograf rejser rundt i Europa på jagt efter nedslidte, smukke bygninger.

FOR ABONNENTER

Den tyske landskabsfotograf Christian Richter (f. 1979) har specialiseret sig i at finde nedslidte og smukke bygninger, som er blevet forladt. Han rejser rundt i Europa på jagt efter storslået arkitektur og interiør, som er blevet forladt og glemt af menneskene.

Der står de så og falder sammen år efter år, mens revnerne i væggene tager til, og tapetet triller ned. Eller der vokser et tæppe af mos frem, efterhånden som loftet drysser stille og roligt væk. Som her en smuk gammeldags biografsal, hvor polstringen vælter ud af væggene, og stolerækkerne er blevet trætte og møre og derfor har lagt sig ned.

»Da jeg var ung, blev jeg forelsket i forladte bygninger. Jeg fik et kamera i gave og begyndte at fotografere skønheden i disse bygninger. Jeg fotograferer mest tomme bygninger med flotte trapper eller interiør«, skriver Christian Richter om sine billeder på boredpanda.com.

Ser man ned over billederne, er der mange detaljer fra en svunden tid, hvor europæerne gjorde sig stor umage med at udsmykke lofter, gulve, vægge og fine gelændere. Der er smukke mørnede gardiner og kirkerum med høje hvælvinger og ruder dækket af lyslevende grønne planter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce