Tidlig morgen på Egmont Kollegiet i København. Man kan høre rengøringspersonalet regere ude på gangene. Det er gulvene, der bliver vasket.
Nogle få beboere, eller ’eggere’, som det hedder på lokalslang, er også tidligt oppe. Der er få, der skal i skole i dag. Resten læser til eksamen her i januar måned. Op ad formiddagen dukker flere søvnige hoveder frem. Tiden går med at låne mælk til kaffen fra naboens køleskabshylde, læse et udvalg af de mange dagblade og spise havrefras.
Når de grundlæggende overlevelsesbehov er dækkede, forsvinder folk ind på værelserne eller ned i læsesalen og stikker næsen i bøgerne.
Så begynder alle overspringshandlingerne: tøjvask, brusebadsafkalkning, vanding af de efterhånden ørkentørre stueplanter.
