0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Jacob Ehrbahn
Foto: Jacob Ehrbahn

Espergærde Pudse- og Klipfiskelaug må ifølge deres egne vedtægter højst bestå af 20 medlemmer. Nye medlemmer skal rekrutteres fra EIF, EIF’s venner, Gymnastikforeningens Bassehold eller Husholdningsforeningens madhold for mænd. Man skal indstilles af mindst fem fra lauget og derudover bestå en pudseprøve, spise klipfisk og drikke en skibsøl.

Hvert år mødes 20 modne mænd i Espergærdehallens gamle cafeteria for at hylde fortiden

Medlemmer af Espergærde Pudse- og Klipfiskelaug mødes hvert år en dag i november for at pudse pokalerne, som idrætsudøvere i Espergærde Idrætsforening gennem årene har erobret. Bagefter bliver der sunget, fortalt røverhistorier og spist klipfisk.

FOR ABONNENTER

Hvert år sidste fredag i november mødes 20 modne mænd i Espergærdehallens gamle cafeteria. Gennemsnitsalderen er på den gode side af 70.

Det er efterhånden mange år siden, den sidste cowboytoast blev langet over disken her i lokalet. Det er et rum, hvor tiden står stille. En slags museum for en svunden tid, hvor pokaler ikke var overdimensionerede trofæer i blik og plastik, som blev bestilt hjem på internettet – de pokaler bor andre steder i byen nu.

Pokalerne her i lokalet er mestendels fra perioden 1950-90 og er erobret af idrætsudøvere i Espergærde Idrætsforening. Dengang var trofæer lavet af materialer, der kræver jævnlig opmærksomhed. Derfor møder mændene i Espergærde Pudse- og Klipfiskelaug op en gang om året og pudser alle pokalerne.

Det har de gjort i 38 år nu. Efter pudsningen bliver der sunget, spist klipfisk med tilbehør, udvekslet røverhistorier og spillet billard.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce