I forbindelse med Cityringens nye stop ved Platanvej åbnede Frederiksberg Mad- og Kulturhus sidste år.
Her har fem restauratører fået plads i madboder på stribe, så de besøgende kan smage sig igennem tidens madtendenser i form af bl.a. dybstegt kylling, vegetar-sushi og gourmetfalafler.
Her står også en beige, tre meter høj to go-kaffekop. Det er kaffebaren Kifkaf, men onsdag eftermiddag kl. 17.30, hvor vi kom forbi, var det slut med udskænkningen.
Til gengæld sydede og brasede det, så dampen stod ud ad den åbne dør hos den japanske Heat til venstre, mens der strømmede kunder til hos de fire madboder, som ligger bag metronedgangen. Og de har alle åbent til 21, så kontrollen nåede at teste alle fem.
