Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ibyen giver dig en håndfuld anbefalinger til ugen i København.

Rygterne lyder, at promenaden bliver proppet

Det populære udendørs festkoncept med havudsigt, Bølgen, vender tilbage denne weekend. Pr-foto:  Bølgen
Det populære udendørs festkoncept med havudsigt, Bølgen, vender tilbage denne weekend. Pr-foto: Bølgen

Hver uge gennemtrawler Ibyen-redaktionen Københavns events, udstillinger, koncerter og pop-ups og udvælger en række bud på, hvad du kan bruge din uge i byen til. Få dem direkte i indbakken ved at tilmelde dig Ibyens nyhedsbrev.

OPLEV!Den foregående weekend var det for en gang skyld københavnerne, der havde fomo over alt det, der foregik i Aarhus. Der var nemlig Spot Festival, hvor et hav af upcoming musikere gav koncert rundt omkring i smilets by, mens københavnerne måtte nøjes med at lytte med på Instagram-storys. Denne uge kan du heldigvis få revanche, for der popper mindre koncerter op overalt. For eksempel på spillestedet Urban 13 på Nørrebro, som de to popkunstnere Agnes Ea og Noras Have spiller op torsdag 8. maj. Entré: 85 kr. Læs mere her.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her