Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Hvad optager dig lige nu? Det spørger Ibyen en række personligheder om. Denne gang taler vi med kogemand, foredragsholder og forfatter Nikolaj Kirk.

Nikolaj Kirk om sit yndlingssted i byen: »Det er Københavns Central Park«

Nikolaj Kirk vender altid tilbage til Riccos Kaffebar på Istedgade og Amager Fælled. Foto: Pr-foto
Nikolaj Kirk vender altid tilbage til Riccos Kaffebar på Istedgade og Amager Fælled. Foto: Pr-foto

Musik

»Jeg har lige genfundet et gammelt nummer fra De La Soul. Nummeret hedder ’All Good’, og Chaka Khan er med på det. Det er kun det ene nummer fra albummet, jeg lytter til, hvilket er sådan noget musik, jeg hørte, da jeg var lidt yngre. Jeg kan godt lide musik med rytme. Noget, der svinger og virker festligt – og det gør det her nummer.

Jeg har nok hørt det 100 gange og sætter det på repeat, indtil jeg ikke kan holde det ud mere. Det skal høres højt. Det er meget vigtigt«.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her