Norsk kunstner erobrer Blågårdsgade sammen med 28 unge ligesindede

 Performere, tekstilarbejdere, lydkunstnere og fotografer er gået sammen om udstillingen ’Smudge Cleanse’, der løber fra fredag til på søndag.  Pr-foto, Galleri Kvit
Performere, tekstilarbejdere, lydkunstnere og fotografer er gået sammen om udstillingen ’Smudge Cleanse’, der løber fra fredag til på søndag. Pr-foto, Galleri Kvit
Lyt til artiklen

Det kunstnerdrevne Kvit Galleri i Blågårdsgade har inviteret den norske kunstner og kurator Pia Eikaas til Nørrebro. Og det er næsten det.

Eikaas har nemlig fået frie rammer til at lave præcis det, hun selv ønsker. Resultatet er den storstilede udstilling ’Smudge Cleanse’, der af bagkvinde og medgalleriejer, Ingjerd Heggem Nergaard, beskrives som et eksponentielt voksende værk – eller måske rettere et kaos – der vil brede sig over galleriets vægge og loft og ud på gaden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her