Frederiksbergs legendariske værtshus Vinstue 90 er kendt for deres slow beer, der tager 12 minutter at skænke. Og den kan dele vandene.

»Der er nogle, der mener, det er det fladeste lort«: Ejer af legendarisk Frederiksberg-værtshus guider til øllets ABC

Peter Hegeler-Meile bag baren på Vinstue 90.
   Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Peter Hegeler-Meile bag baren på Vinstue 90. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvad drikker du, når du skal forkæle dig selv?

»Så tror jeg, jeg ville tage en Ale 100. Det er en, vi får fra et sted i Horsens, der hedder Den Gyldne Hest, og vi er et ud af tre steder i København, der har den. Vi får den leveret via fragtmand eller hans forældre, for man kan ikke købe den direkte fra bryggeriet. Det er altså en rigtig, rigtig god øl. Den minder meget om en Ale no. 16, men den er lidt mindre sød, så den fylder dig ikke helt på samme måde«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her