Copenhagen Architecture Festival er i fuld gang og varer frem til 17. oktober. Ibyen har spurgt Politikens arkitekturredaktør, Karsten R.S. Ifversen, hvilke fem arrangementer du skal skynde dig at smide i kalenderen.

Festival indtager København: Arkitekturredaktøren fremhæver fem events, du skal tage til

Foto: Joachim Adrian
Foto: Joachim Adrian
Lyt til artiklen

1’Tingbjerg findes’

Almentanke, byplanlægningsproces og helhedsplan er måske ikke ord, der lige med det første vækker de store følelser i dig, men du kan helt sikkert få et nyt syn på dem, hvis du tager forbi udstillingen ’Tingbjerg findes’ i Råhuset. Her får beboere i den københavnske bydel Tingbjerg selv lov at bidrage til udviklingen af deres lokalområde. Politikens arkitekturredaktør, Karsten R.S. Ifversen, uddyber:

»Vores udsatte boligområder er kommet under massivt pres for forandring. Desværre kommer forandringens vinde udefra og ikke fra beboerne, der kun i ringe grad inddrages. Udstillingen ’Tingbjerg findes’ viser kunst og arkitektur skabt i samarbejde med bydelens lokale beboere«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her