Du kan både komme til talkshow og festival, se en fræk film eller udleve din indre musiksamler. Og tage din mor med til et mors dags-arrangement.

Søndag er mors dag. Sådan her har du nok ikke markeret den før

Søndag er der barnevognsmarch i København. Foto: Marius Renner
Søndag er der barnevognsmarch i København. Foto: Marius Renner
Lyt til artiklen

Hed fredagsfilm

Om du fredag har sene festplaner eller skal ramme puden senest 22.30, så du kan sætte surdejsbollerne lige i skabet lørdag morgen, kan du enten varme op til aftenens udskejelser eller få et godt grin at trille hjem i seng på i Cinemateket.

Her markeres 30-året for den spanske komedie ’Spis Mig’ om sex, mad og begær, der ikke er bange for at smide om sig med sort humor og tage pis på den forældede spanske machomand. Penelope Cruz spiller over for Javier Bardem, og filmen introduceres af Santiago Fouz-Hernández, som forsker i og har skrevet bøger om instruktøren Bigas Lunas.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her