Tidligere på året begyndte 10 gamle træer i Kongens Have at fortælle røverhistorier fra dengang, da Christian VII legede tagfat med sin papegøje i parken og de første forsøg med at flyve i ballon foregik med havens græsplæne som knoldet landingsbane.
Sssh, træerne taler i Kongens HaveNu har projektet så slået rødder til Nørreport Metrostation, hvor man indtil 21. juni vil kunne opleve en lyd- og lysinstallation, som er en afstikker af projektet fra parken.
De 10 træers rødder bliver projiceret op på væggene i stationen i smukke lyseffekter skabt af papirklipkunstneren Matthias Malling Mortensen, der i øvrigt er barnebarn af billedkunstneren Richard Mortensen.
Ligesom i Kongens Have er det Sort Sol-sangeren Steen Jørgensen, som lægger stemme til historier om alt fra enhjørninger til linedansere.
Steen Jørgensen: »Jeg har ikke været punk, siden jeg var 19«Hop i bassinet
Mens Nørreport forvandler sig til en underjordisk have, forvandler Kongens Have sig i øvrigt til en stor livsstilsmesse, hvor du weekenden over kan gå på opdagelse i alt fra gastronomi til elbiler.
Nu kan du dyrke kruspersille og grøntsager i Kongens HaveChili Klaus, Johannes Møllehave og andre kendt fra medierne-typer kigger forbi, men alt det er du garanteret ligeglad med, når først du har set det kæmpebassin, som du i anledning af messen kan springe ned i for at træne dykning. Husk våddragt!
fortsæt med at læse


























