»Hvis min far havde levet, var jeg nok blevet gift for 15 år siden og havde haft et pizzeria nu«

I 'Familien der kunne alt' spiller Chadi Abdul-Karim Youssuf, som skal holde jul med sin nye svigerfamilie for første gang.
I 'Familien der kunne alt' spiller Chadi Abdul-Karim Youssuf, som skal holde jul med sin nye svigerfamilie for første gang.
Lyt til artiklen

Hjemme hos Chadi Abdul-Karim talte man ikke meget sammen. Da familien flyttede til Danmark, var han nemlig så hurtig til at lære dansk, at han fik svært ved at kommunikere med sine egne arabiske forældre. Fra i morgen tager Chadi Abdul-Karim revanche hos en familie, hvor alle kæfter op, når han på Aarhus Teater spiller rollen som Youssuf i ’Familien der kunne tale om alt’.

Da Chadi Abdul-Karim begyndte at spille teater som ung, spurgte hans mor ham altid, hvorfor han gerne ville være en klovn. I hendes øjne kom de to ting ud på et. Chadi Abdul-Karim prøvede at forklare hende, at han som ung indvandrer ønskede at gøre en forskel for andre unge med sit skuespil. Men det var svært at få hende til at forstå sin søn. Han kunne nemlig primært tale dansk, mens hun talte arabisk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her