Coronakrisens stop for udbytter og tilbagekøb af aktier burde være sket meget tidligere.

Bundlinjen: »Bankerne har været politisk tonedøve under coronakrisen«

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Med Danske Bank som flagskib lovede bankerne efter hvidvaskskandalen, at de ville vise større samfundsansvar. Det er mindre end halvandet år siden, at bankernes formand, Nordeas topchef Michael Rasmussen, bøjede sig i støvet og kom med en uforbeholden undskyldning. Men nu er bankerne igen på anklagebænken, denne gang for deres ageren under den aktuelle coronakrise med planlagte betalinger af udbytter og aktietilbagekøb.​

Bankerne har været politisk tonedøve under coronakrisen, og det kan koste dem politisk indflydelse, når regningen skal fordeles efter krisen. I kulissen spøger stadig en strafskat på 1,5 milliarder kroner for hvidvaskskandalen. Finans Danmark, bankernes brancheorganisation, har i en fælleserklæring med regeringen lovet, at bankerne vil strække sig langt og støtte krisepolitikken ved at hjælpe de kunder, der er kommet i likviditetsnød på grund af krisen, ikke mindst de mindre og mellemstore virksomheder, som er hårdest ramt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her