For demokratiets skyld skal alle store projekter nu trækkes ind i Statsministeriet, siger Mette Frederiksen. Men det handler mindst lige så meget om Mette Frederiksen som en ledertype, der har behov for kontrol.

Mette Frederiksen samler magten hos sig selv med 20 politiske opsynsmænd

Tegning Roald Als
Tegning Roald Als
Lyt til artiklen

Der var to ting, der slog en deltager i ugens regeringsseminar, hvor regeringen især fokuserede på den økonomiske genopretning efter coronakrisen.

For det første, hvor stærk holdånden er imellem ministre, departementschefer og særlige rådgivere på trods af de formelt skarpt adskilte roller. De sad bænket sammen i de små lokaler og hørte oplæg fra DI, 3F, overvismanden og nobelprisøkonomen Joseph Stiglitz, der var med på videolink.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her