3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Pia Kjærsgaard vil have statsministeren i samråd, fordi Justitsministeriet henvendte sig til medier om et bestemt ordvalg i minksagen. Kjærsgaard mener, at der er tale om »censur« og »et påbud« fra Justitsministeriets side. Omvendt medgiver hun, at hun ikke selv har været nøjagtig i sine spørgsmål til Frederiksen og vil nu justere dem.

Pia Kjærsgaard vil hive Mette Frederiksen i samråd: »Man har et klart indtryk af, at det er bevidst, og at statsministeren lyver«

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO

DF’s tidligere formand og tidligere formand for Folketinget, Pia Kjærsgaard, har kaldt statsminister Mette Frederiksen (S) i samråd for blandt andet at konfrontere hende med, at Justitsministeriet i sidste uge kontaktede medierne og ifølge Kjærsgaard bad medierne omtale beslutningen om at aflive alle mink som en ’fejl’ og ikke som et ’lovbrud’.

Hvad Justitsministeriet præcist bad medierne om, vender vi tilbage til i slutningen af denne artikel.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her