3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Vismænd: Skatten i Nordsøen skal op – ikke ned

Med en trussel om at lukke Tyra-feltet i Nordsøen presser Mærsk på for lempeligere skatter på olie og gas i Nordsøen. Foto: Finn Frandsen
Med en trussel om at lukke Tyra-feltet i Nordsøen presser Mærsk på for lempeligere skatter på olie og gas i Nordsøen. Foto: Finn Frandsen

Netop som regeringen efter alt at dømme lægger op til at lempe beskatningen af olie og gas i Nordsøen, konkluderer formandskabet i Det Miljøøkonomiske Råd, at den bør gøre det stik modsatte.

I lyset af regeringens dramatiske forhandlinger med A. P. Møller – Mærsk og de andre selskaber i Dansk Undergrunds Consortium konstaterer de såkaldte vismænd i deres årlige rapport, at der er »fornyet opmærksomhed om skatteforholdene i Nordsøen«. Herpå konkluderer de, at der efter alt at dømme eksisterer »et betydeligt spillerum for højere beskatning i forhold til det nuværende niveau uden at ramme en urealistisk høj skattesats«.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her