Dansk Folkepartis EU-ordfører kalder udlændinge- og integrationsministeren i samråd om ny EU-dom, der åbner for genbehandling af tusindvis af sager om familiesammenføring.
DF vil afvise EU-dom: »Vi vil ikke finde os i på den måde at blive herset rundt af en domstol, som leger politik«
»Tesfaye har selv, da han var ordfører kaldt det her for en bombe under dansk udlændingepolitik, og så går jeg selvfølgelig ud fra, at vi får afmonteret den bombe på bedste vis«, siger Morten Messerschmidt (DF) om nu EU-dom Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Danmark bør pure afvise at rette sig efter ny EU-dom. Det mener Morten Messerschmidt, der er EU-ordfører hos Dansk Folkeparti.
EU-domstolen har onsdag afgjort, at den danske stat ulovligt har afvist familiesammenføring af tyrkiske par. Det kan betyde, at tusindvis af sager om familiesammenføring skal gå om.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.