Jeg står op tidligt sammen med min familie. Klokken 6. Nogle gange står jeg tidligere op. Og så spiser vi morgenmad. Jeg spiser det samme hver dag og vil helst ikke have andet end det, jeg altid spiser. Jeg spiser en rugbrød med ost. Helst rabarbermarmelade ovenpå og så æg. Og en kop kaffe med mælk i.
Så kører jeg i Statsministeriet, fordi vi har det sidste ministermøde, inden valget udskrives.
Ministerchauffører hører utrolig meget og er rigtig gode til ikke at dele det med andre. Men jo jo, så sludrer man sådan ind i mellem de telefonsamtaler, der er. Det gjorde vi også i går. Det, der bliver sagt i bilen, bliver i bilen.
Ministermødet varer en times tid. Det er sådan lidt todelt. Der er både noget klassisk ministermøde – noget, der skal besluttes. Vi har en særlig sikkerhedssituation i Østersøen, som regeringen også skal orienteres om. Så går det selvfølgelig også over i en snak om 40 måneders samarbejde med hinanden, og hvad er det for en valgkamp, vi kommer til at kigge ind i.
