Hvis man har levet hele sit 44-årige liv i Libanon, føles de seneste ugers bombardementer som en ny krig – og som alle de gamle krige på samme tid. Det fortæller Sabine Abiaad over telefon fra Beirut.
»Jeg skal vise mine børn, at jeg er stærk. Men nej, jeg er bange«
I søndags ramte et israelsk droneangreb en bygning i Beiruts Kola-distrikt. Hidtil har angrebene været rettet mod det sydlige Libanon og de sydlige forstæder af Beirut. Dette angreb var det første angreb i denne konflikt, der ramte det centrale Beirut. Fire mennesker døde, herunder tre medlemmer af den militante gruppe PFLP. Foto: Fadel Itani/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op af Lea Wind-Friis
07:02
Henter...
Da jeg taler med Sabine Abiaad, er der én dag, til hun fylder 44 år.
Da hun var barn, var der borgerkrig i det lille land ved Middelhavet. Da borgerkrigen var slut, fulgte talrige konflikter og krige mod især naboen mod syd, Israel. Siden 8. oktober sidste år har de to lande atter været i militær konflikt, og de seneste uger er situationen eskaleret med talrige israelske bombardementer ind i Libanon og i hovedstaden Beirut.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.