Dømt politiker er stadig på stemmesedlen søndag, hvor tuneserne skal vælge en ny præsident, forsikrer advokat.

Tunesisk præsidentkandidat idømt 12 års fængsel for forfalskning

En plakat viser den tunesiske politiker Ayachi Zammel. Foto: Ons Abid/Ritzau Scanpix
En plakat viser den tunesiske politiker Ayachi Zammel. Foto: Ons Abid/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den tunesiske politiker Ayachi Zammel, der er kandidat til præsidentvalget i det nordafrikanske land den 6. oktober, er blevet fængslet i 12 år.

Det oplyser hans advokat tirsdag.

»Retten i Tunis idømte Ayachi Zammel 12 års fængsel i fire sager«, lyder det fra mandens advokat, Abdessater Messoudi.

Sagerne omhandler forfalskning af vælgererklæringer.

Zammel er dog fortsat kandidat ved præsidentvalget, der finder sted søndag, forsikrer hans advokat.

Den nuværende præsident, Kais Saied, blev valgt i 2019

Saied orkestrerede senere en omfattende overtagelse af magten, der omfattede en opløsning af parlamentet. Dette blev erstattet med en lovgivende forsamling med begrænsede beføjelser.

Den nu dømte Zammel, som tidligere har været del af den lovgivende forsamling, er leder af et lille liberalt parti.

Han er en af kun to kandidater, som Tunesiens valgmyndighed (ISIE) har godkendt til at udfordre Saied til topposten.

Forud for afstemningen havde ISIE afvist buddene fra omkring 14 håbefulde kandidater.

Til sidst præsenterede den en endelig liste med kun tre kandidater: Saied, den tidligere parlamentariker Zouhair Maghzaoui og Zammel.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her