USA’s kommende præsident, Donald Trump, har løftet sløret for, hvem der bliver chef for den amerikanske grænsekontrol i Trumps administration.
Det sker på Trumps sociale medie, Truth Social.
Han har valgt den tidligere politibetjent Tom Homan, som også er en gammel kending for Trump. Homan var - da Trump sidst var præsident - i en periode fungerende chef for den amerikanske grænsemyndighed ICE.
Homan ventes i Trumps kommende administration at skulle stå i spidsen for en meget hård grænsepolitik. Trump varslede op til præsidentvalget, at han ville stå for at smide massevis af illegale migranter ud af USA.
»Tom Homan vil få ansvaret for at smide alle ulovlige fremmede tilbage til de lande, de kommer fra. Tillykke til Tom«, skriver Trump.
Trump skriver i opslaget, at Homan er udnævnt som »The Border Czar«.
Ordet czar bruges i USA typisk om en højtstående embedsperson, som udpeges som leder for en bestemt indsats - i dette tilfælde grænsekontrol.
»Jeg er ikke i tvivl om, at han kommer til at gøre et fantastisk og længe ventet stykke arbejde«, skriver Donald Trump på Truth Social.
Han tilføjer, at Tom Homan blandt andet vil få ansvaret for den sydlige grænse, den nordlige grænse og luft- og søfartssikkerheden.
ritzau
fortsæt med at læse




























