En ung mand kan efter mange år igen sætte sine ben i sin hjemby. Andre har forladt Aleppo af frygt for deres skæbne, efter at islamistisk oprør har taget kontrollen.

»Det er et chok«: Efter otte år kan han atter sætte foden i sin hjemby

Flere er blevet genforenet, efter at præsident Assads regime faldt i Aleppo. Her ses en anden ung mand, der genforenes med sin familie. Foto: Aaref Watad/Ritzau Scanpix
Flere er blevet genforenet, efter at præsident Assads regime faldt i Aleppo. Her ses en anden ung mand, der genforenes med sin familie. Foto: Aaref Watad/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jeg kan ikke se noget militær lige nu«, siger han fra førersædet af sin bil.

Så tager han et sug af sin cigaret. Han er holdt ind til siden, da Politiken ringede. Et motorvejsskilt, som vi kender det fra Danmark, men med arabisk skrift, danner en bue over en bred vej. På den pixelerede videoforbindelse springer en palme og et gyldent tag i øjnene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her