Friedrich Merz vandt valget i det gamle Vesttyskland. I de østlige delstater er højrepopulistiske AfD det klart største parti. AfD satser på at udrydde Merz og de konservative. Kan han forhindre det?, skriver Kjeld Hybel i denne analyse.

Merz har mange problemer. Et af dem ses tydeligt på kollegaens billede

Alice Weidel (AfD) har godt tag i den østlige del af Tyskland. I Thüringen fik AfD 38,6 procent af stemmerne. Foto: Tobias Schwarz/Ritzau Scanpix
Alice Weidel (AfD) har godt tag i den østlige del af Tyskland. I Thüringen fik AfD 38,6 procent af stemmerne. Foto: Tobias Schwarz/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det lyder uskyldigt, når AfD-chefens fans skråler: »Alice für Deutschland!«. Men hvis man ikke hører godt efter, lyder det nemt ligesom: »Alles für Deutschland!«.

Og så er det pludselig ikke spor uskyldigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her