Sådan projekterer konsortiet Stretto di Messina med, at broen vil tage sig ud i 2032.  Foto: Stretto di Messina / strettodimessina.it

Broen over Messinastrædet i det sydlige Italien har været diskuteret i et par tusind år og bliver det stadig, selv om Italiens regering nu har vedtaget at bygge den.

Italien vil bygge verdens største hængebro. Nu er protester og store diskussioner om konsekvenserne i gang

Sådan projekterer konsortiet Stretto di Messina med, at broen vil tage sig ud i 2032. Foto: Stretto di Messina / strettodimessina.it
Lyt til artiklen

Gaius Plinius Secundus – Plinius den ældre – er tilskrevet det første konkrete bud på en fast forbindelse mellem Italiens tå i Calabrien og Sicilien.

’Fast’ er måske endda så meget sagt, for den romerske historiker og officer forestillede sig, at en flydende konstruktion sammensat af tomme tønder og både skulle gøre det muligt at passere Messinastrædet nogenlunde tørskoet. Den nord- og sydgående skibstrafik gennem strædet var dog langt vigtigere end at kunne komme på tværs, så det blev ved ideen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her