Regeringen er nødt til at reagere på USA’s nye nationale sikkerhedsstrategi og denne uges historiske risikovurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste, skriver Michael Jarlner i denne internationale kommentar.

Trusselsvurdering er historisk. Men det er kun den halve historie

Det var historisk, da chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Thomas Ahrenkiel, i onsdags udpegede USA som en del af det danske trusselsbillede.  Foto: Jacob Ehrbahn
Det var historisk, da chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Thomas Ahrenkiel, i onsdags udpegede USA som en del af det danske trusselsbillede. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Selvfølgelig vakte det opsigt, da Forsvarets Efterretningstjeneste i tirsdags udpegede USA som en del af et nyt trusselsbillede mod Danmark. Det var historisk.

Men det er kun den halve historie. For nu presser nogle ubekvemme spørgsmål sig på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her