Stephen Miller er en af Trumps nære rådgivere og har været med ham siden hans første præsidentperiode. Foto: Kevin Lamarque/Ritzau Scanpix

Trumps top-rådgiver Stephen Miller hævder, at USA har ret til Grønland og ikke vil møde modstand, hvis de bare tager det.

Ekspert: Vi skal forberede os på, at Trump kan gøre »det mest uhyrlige« i Grønland

Stephen Miller er en af Trumps nære rådgivere og har været med ham siden hans første præsidentperiode. Foto: Kevin Lamarque/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Grønland, Danmark og de vestlige lande bør forberede sig på den værst tænkelige lovløshed fra Donald Trump.

Sådan lyder advarslen fra Thomas Crosbie, der er lektor ved Forsvarsakademiet i København, efter at Donald Trumps toprådgiver Stephen Miller mandag skruede op for truslen mod Grønland og Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her