Mindst 11 personer er søndag blevet dræbt og yderligere 12 såret efter et væbnet angreb på en fodboldbane i den mexicanske delstat Guanajuato, der ligger i den centrale del af landet.
Det oplyser de lokale myndigheder.
Angrebet fandt sted i et kvarter i byen Salamanca, og myndighederne har iværksat en operation for at finde de ansvarlige bag drabene.
»Dødsfaldene for 11 personer er bekræftet, hvoraf 10 døde på stedet, og yderligere én under behandling på et hospital«, lyder det i en erklæring fra det lokale borgmesterkontor.
»Derudover blev 12 personer såret af skud og modtager lægebehandling, lyder det videre.
Fire poser med ligrester blev fundet lørdag aften i samme by.
Delstaten Guanajuato er et blomstrende industrielt centrum i Mexico og hjemsted for flere populære turistdestinationer.
Men det er også landets mest dødbringende delstat på grund af opgør mellem bander og karteller, viser officielle statistikker over drab i Mexico.
En stor del af volden i Guanajuato tilskrives konflikten mellem Santa Rosa de Lima-banden og Jalisco New Generation-kartellet, som er et af de mest magtfulde i det latinamerikanske land.
Mexicos præsident, Claudia Sheinbaum, sagde ved årets begyndelse, at Mexicos drabsrate i 2025 var faldet til det laveste niveau i et årti. Det skyldes ifølge præsidenten hendes administrations nationale sikkerhedsstrategi.
I 2024 blev flere end 3100 drab registreret i delstaten Guanajuato. Det var det højeste blandt Mexicos delstater og udgjorde over 10 procent af alle drab på landsplan.
Siden Mexico i 2006 indledte landets såkaldte krig mod narkotika, er flere end 480.000 mennesker blevet dræbt i kriminel vold. Flere end 120.000 er meldt savnet i samme periode.
ritzau
fortsæt med at læse




























