Energipriserne er eksploderet overalt i verden. I lande som Indien, Pakistan og Bangladesh er der desperat mangel på gas, og der er ingen udsigt til, at det bliver bedre foreløbig.

Hoteller, universiteter og fabrikker lukker: Krigen mod Iran fører til desperat energimangel i Sydasien

Partimedlemmer fra Indiens oppositionsparti, Indian National  Congress, demonstrerede mod prisstigninger og mangel på flydende gas (LPG) i New Delhi i sidste uge.  Foto: Arun Sankar/Ritzau Scanpix
Partimedlemmer fra Indiens oppositionsparti, Indian National Congress, demonstrerede mod prisstigninger og mangel på flydende gas (LPG) i New Delhi i sidste uge. Foto: Arun Sankar/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Energiprisernes himmelflugt kan mærkes overalt, men i det sydlige Asien, som får sin olie og gas fra især Qatar og De Forenede Arabiske Emirater, er der opstået en decideret mangel. I Kolkata, Indien, er gassen rationeret til en flaske hver 25. dag – hvilket kun rækker til mindre familier.

Restauranter, der stadig er åbne, er holdt op med at friturestege. En femtedel af hotellerne i Mumbai er lukket, og brancheforeningen advarer om, at over halvdelen kan blive tvunget til at dreje nøglen om.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her