Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Japan er presset af lave fødselsrater og faldende befolkningstal. Alligevel kritiseres kvinder, der gerne vil have både familie og karriere. Det kan en gravid borgmester skrive under på.

Som den første borgmester i Japan vil Shoko Kawata på barsel. Det vækker vrede blandt mænd

Borgmester Shoko Kawata i den japanske by Yawata har vakt opsigt ved at ville afholde fire måneders barselsorlov.  Foto: Noriko Hayashi/Ritzau Scanpix
Borgmester Shoko Kawata i den japanske by Yawata har vakt opsigt ved at ville afholde fire måneders barselsorlov. Foto: Noriko Hayashi/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Nyheden spredte sig som en løbeild i Yawata, en fredelig by med 68.000 indbyggere i det vestlige Japan, der er kendt for sin te-kultur og blomstrende kirsebærtræer. Shoko Kawata, byens borgmester, var gravid med sit første barn – og som den første borgmester i Japan havde hun tænkt sig at gå på barsel.

Mange indbyggere i Yawata hylder 35-årige Kawata for hendes beslutning, som hun offentliggjorde i maj. De har givet hende hæklede babysko, lykkebringende sten og andre gaver. Men i det patriarkalske japanske samfund har andre, især mænd, reageret med vrede og kaldt hende uansvarlig og beskyldt hende for at prioritere sit privatliv højere end vælgerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her