Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

De 32 medlemslande skrev under på, at de står bag Nato’s muskertered, men Trumps modvilje mod samarbejdet er ikke blevet mindre, skriver Karin Axelsson og Jakob Hvide Beim i denne analyse.

Følelsen af succes efter Nato-topmødet kan have svært ved at måle sig med en kaotisk virkelighed

Nato-topmødet viste, at konflikten med USA om Grønland er intakt. »Det bør være kontrolleret af USA. Ikke Danmark«, sagde præsident Trump. Foto: Umit Bektas/Ritzau Scanpix
Nato-topmødet viste, at konflikten med USA om Grønland er intakt. »Det bør være kontrolleret af USA. Ikke Danmark«, sagde præsident Trump. Foto: Umit Bektas/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Var Nato-topmødet i Ankara en succes?

Spørger man tyrkerne, vil de sige ja. I to dage er det lykkedes dem at lukke deres pulserende hovedstad ned og afholde det nok mest sikkerhedsomgærdede topmøde i alliancens historie med 70.000 soldater. Og i øvrigt vise, at Tyrkiet med sit enorme militær hører til i hjertet af alliancen og ikke som det sorte får i udkanten, som de ellers tit har været – husk bare, hvordan de i mange måneder blokerede Sverige og Finlands medlemskab af alliancen trods russiske trusler. Alt fra busser til den mindste pose sukker var på topmødet hyllet ind i Nato-logoer, så enhver super-fodboldfan ville blive imponeret over entusiasmen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her