Britiske laboratorieundersøgelser bekræftede i dag, at en vild svane i Skotland havde den farlige form for H5N1-fugleinfluenza. Det er det første konstaterede tilfælde af sygdommen i Storbritannien. Indfører kontrolforanstaltninger Storbritannien er det 14. land i Europa, som har konstateret sygdommen på dets territorium. Svanen blev fundet for en uge siden i Cellardyke, Fife. Myndighederne vil nu indføre en række sikkerheds- og kontrolforanstaltninger for at hindre en spredning af sygdommen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.