Pornobutikkerne i Norge har nu formelt fået tilladelse til at sælge pornofilm. Det har hidtil været forbudt. Det er nu blevet tilladt i Norge at »vise almindelig seksualitet mellem samtykkende voksne«, skriver avisen Dagsavisen. Det vil sige, at filmene ikke må indeholde scener med børn, lig, dyr, vold og tvang. Filmene må heller ikke bære præg af at være kvindeundertrykkende eller på anden måde »menneskeligt nedværdigende«. Det står klart efter en afgørelse i det norske Klagenævnet for Film og Videogrammer.
Lyt til artiklen
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.
Få adgang til Politiken LydDenne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Michael Christensen var »Far«. Nu er han skrevet ud af sin datters liv
Lyt til artiklenLæst op af Kirsten Nilsson
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Debatindlæg af Vilhelm Dons Christensen
Klumme




























