Brasilianerne får 25 millioner kondomer foræret

De brasilianske myndigheder har besluttet at dele 25 millioner kondomer ud forud for karnevalet i Rio de Janeiro - Foto: AP
De brasilianske myndigheder har besluttet at dele 25 millioner kondomer ud forud for karnevalet i Rio de Janeiro - Foto: AP
Lyt til artiklen

Den brasilianske regering vil forære 25 millioner kondomer væk for at støtte sikker sex under landets årlige karneval. Det oplyser det brasilianske sundhedsministerium. Kondomerne, som bliver doneret som led i regeringens anti-AIDS program, vil blive uddelt til sundhedsklinikker og offentlige steder. »Det er det tidspunkt på året, hvor vi øger uddelingen af kondomer på grund af det stigende krav«, siger en repræsentant fra sundhedsministeriets anti-AIDS program. Vil forhindre spredning af AIDS Karnevallet begynder 25. februar over hele landet, hvor den brasilianske befolkning afholder parader og fester og - for nogen mennesker - seksuel afholdenhed. Sundhedsministeriets hensigt med at uddele kondomer er at forhindre spredningen af AIDS og andre kønssygdomme. Sidste år bekendtgjorde sundhedsministeriet, at de på landsplan vil uddele mere end 1 milliard gratis kondomer i 2006.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her