Sveriges ambassadør i Italien har måttet stå skoleret i det italienske udenrigsministerium over en reklame på svensk tv, der kritiserer premierminister Silvio Berlusconi for at have for stor indflydelse på de italienske medier. Reklamens formål var at understrege uafhængigheden af den statslige svenske tv-station SVT. Frit tv I reklamen ses Berlusconi optræde på forskellige tv-kanaler samtidig, og han beskyldes for at have vundet valget i 2001 takket være sine tv-stationer. Berlusconis beskyldes desuden for at have ændret en lov, der ville have tvunget ham til at sælge en af sine tv-kanaler. Reklamen slutter med følgende sætning: »SVT: Frit tv«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Rigspolitchef efterlyser nuancer: Vi passer vores arbejde, domstolene ligger underdrejet og fængslerne er fyldt til randen
Leder af Sarah Skarum
AGFs mesterskab bør glæde alle, der elsker fodboldens særlige evne til at skabe rum til håb og drømme
Debatindlæg af Lauge Sigurdur Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























