Militante forsøgte at storme Saudi-Arabiens indenrigsministerium, men blev stoppet. Da forsøget mislykkedes, bragte de i stedet deres bil til sprængning uden for ministeriets porte, oplyser en sikkerhedskilde. Han sagde videre, at en anden bil fyldt med sprængstoffer forsøgte at tiltvinge sig adgang til et træningscenter for saudiarabiske specialstyrker. Også den bil blev stoppet og bagefter bragt til sprængning. Saudiarabiske sikkerhedsstyrker lukkede vejene, der fører hen til al-Maazar distriktet, hvor det saudiarabiske indenrigsministerium og Intercontinental Hotel ligger. Eksplosionerne fandt sted få timer efter, at de saudiarabiske sikkerhedsstyrker havde skudt og dræbt en bevæbnet mand i Riyadh under en ny skudveksling med formodede terrorister. Snesevis af ambulancer og politibiler kørte til de to bomberamte områder. Der var ingen umiddelbare oplysninger om døde eller sårede.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Rigspolitchef efterlyser nuancer: Vi passer vores arbejde, domstolene ligger underdrejet og fængslerne er fyldt til randen
Leder af Sarah Skarum
AGFs mesterskab bør glæde alle, der elsker fodboldens særlige evne til at skabe rum til håb og drømme
Debatindlæg af Lauge Sigurdur Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























