En iranskfødt arkitekt, der arbejder i Californiens seismiske område, opfordrer sine iranske landsmænd til at benytte en særlig byggeteknik, som han har udviklet, når den jordskælvsramte by Bam skal genopbygges. Teknikken er baseret på 'super-lersten' bestående af sandsække og pigtråd. Kombinerer traditionelle materiale med ny teknik Arkitekten, Nader Khalili, har udviklet byggeteknikken på sit forskningsinstitut Cal-Earth Institute i Hesperia i Californien. Han siger, at metoden er den bedst tænkelige til genopbygning af byen, fordi den kombinerer regionens traditionelle brug af ler og jord som byggemateriale med teknikker, som kraftigt forbedrer bygningernes modstandskraft over for jordskælv. »Hvis de genopbygger byen med almindelige lersten, vil den styrte sammen igen«, siger han til det britiske nyhedsbureau Reuters. Han tilføjer, at det vil blive for dyrt og tage for lang tid at opføre stål- og betonbygninger. Metoden:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.